dENİZYOLU TAŞIMACILIĞI

DENİZYOLU TAŞIMACILIĞI
Denizyolu taşımacılığı özellikle bozulma ihtimali bulunmayan ve daha yüklü ihracat ve ithalatlarda tercih edilen uluslararası taşımacılık yöntemlerinden biridir. Maliyetlerinin düşük olması ve daha fazla miktarda ürünü bir arada taşımaya imkân olması, Denizyolu uluslararası taşımacılığını öne çıkaran başlıca etkenlerdir. Ayrıca maliyet bakımından da alternatif bazı taşımacılık yöntemlerine göre, daha uygun olduğunu söylemek mümkündür.

Denizyolu Taşımacılığı Nedir?

Tonlarca yükün başta yük gemileri olmak üzere uluslararası sularda, bir ülkeden başka bir ülkeye taşındığı taşımacılık sistemidir. Bu yöntemle taşınacak yükler kaba yük olarak tarif edilebilecek yükler olduğu gibi, hassas yük olarak bilinen çeşitli ürünlerde Denizyolu ile taşınabilmektedir. Maliyet bakımından uygun olması ve daha fazla yük taşınmasına imkân vermesi, uluslararası Denizyolu taşımacılığı avantajları arasında önemli bir yere sahiptir.

Denizyolu Taşımacılığı Avantajları

Denizyolu kargo taşımacılığı avantajları bakımından, zengin bir taşımacılık türüdür. Birçok avantajı bulunsa da Denizyolu ile taşımacılığın en fazla öne çıkan avantajları şunlardır;

Daha Fazla Yükün Tek Seferde Taşınması

Denizyolu uluslararası taşımacılığı avantajları arasında, çok daha fazla yükün tek seferde taşınması öne çıkmaktadır. Özellikle büyük sanayi kuruluşlarının ithalat ve ihracatlarında daha fazla yükün gemi ile taşınabilir olması, hem üretim konusunda daha hızlı olunmasına hem de taşımacılık maliyetlerinin tabana çekilmesine etki etmektedir.

Denizyolu Taşıma Ücretleri

Yükün toplu şekilde konteyner ile taşınması nakliye ücretini daha uygun fiyatlara getirmektedir. Üstelik YLC Trans Denizyolu kargo taşımacılığı tarafından sağlanan avantajlarda dikkate alındığında, gemi ile yük taşımacılığı daha avantajlı olmaktadır.

Denize Kıyı Ülkelerle İthalat İhracat

Denize kıyı ülkelere uluslararası deniz sularından ulaşarak sorunsuz bir kargo taşımacılığının yapılmaktadır. Bu da alternatif yöntemlere göre farklı avantajlar sunar. Diğer yandan denize kıyı olan ülkelere yakın konumda bulunan ülkelerde de aktarma yöntemi kullanılmaktadır. Kara ve demiryolu taşımacılığı ile ürünlerin sevkiyatının sağlanması, birçok ülke için  ucuz olmasına sağlamaktadır

Azerbaycan, Rusya ve Gürcistan başta olmak üzere, farklı ülkelere Denizyolu taşımacılığı ihtiyaçlarınıza en nitelikli çözümleri sunmaya devam ediyoruz.

Denizyolu Taşımacılığı Güvenilir Yöntemlerden Biridir

Denizyolu kargo taşımacılığı karayolu taşımacılığına göre daha güvenlidir. Ancak karayoluna göre süreler biraz daha uzundur. Deniz trafiğinin az olması denizyolu taşımacılığı ile yükün taşınmasını çok daha güvenli hale gelmektedir.

Kazaların yanı sıra gemilere dışarıdan olası gayrimeşru müdahalelerin az olması, denizyolu taşımacılığını çok daha güvenli hale getirir.

Denizyolu Taşımacılığında Değişken Maliyetler Azdır

Kara, demir ve havayolu taşımacılığı yöntemlerine göre denizyolu taşımacılığında değişken maliyetlerin az olması, denizyolu ile yapılan nakliye maliyetinin daha uygun olmasını sağlamaktadır.

Denizyolu ve karayolu arasında maliyet bakımından tek etken mesafedir. Aslında gemilerin karayolu yöntemlerine göre daha fazla yükü tek seferde taşıması, maliyetleri ciddi anlamda düşürmektedir.

Denizyolu Lojistikte Gelişmiş Yükleme ve Boşaltma Sistemleri

Alternatif yöntemler ile kıyaslandığında, gelişmiş yükleme ve boşaltma sistemlerinin varlığından söz edebiliriz. Bu sayede daha az insan gücüne gerek duyularak, yükün yüklenip boşaltılması daha kolay hale gelmektedir.

Denizyolu ile Taşınan Yükler

Tüm taşımacılık yöntemlerinde olduğu gibi, Denizyolu taşımacılığında taşınan yükler belirli uluslararası standartlara bağlı kalınarak taşınmalıdır. Bir çok yük çeşidi gemiler ile taşınabilmektedir. Ancak biraz daha detaylı olarak ele aldığımızda;

 • LCL konteynırları ile ihracat ve ithalat taşımaları denizyolu ile yapılan nakliye
 • Değerli metaller ve cevherler
 • İş makineleri ve araçlar
 • Dökme yük yöntemi ile akla gelebilen her türlü çimento, toprak veya benzeri malzemeler
 • Kapıdan kapıya taşımacılık adına tüm proje taşımacılığı
 • Endüstriyel maddelerin taşınması
 • Kapıdan kapıya lojistik hizmeti
 • ISO tank, Flatrack, Opentop gibi özel konteyner nakliyesi
 • Akaryakıt taşımacılığı
 • Kömür ve benzeri madenlerin taşınması
 • Sanayi ürünlerinin hammaddeleri

Gibi bu başlıklar altında ve haricinde aklınıza gelebilen her türlü malzeme gemiler ile taşınabilmektedir. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Denizcilik Genel Müdürlüğü kullanılabilecek liman listelerini sürekli yayınlamaktadır.

denizyolu taşımacılık

Denizyolu Taşımacılığında Farkı Hissedin

Ylc olarak uzun zamandır denizyolu taşımacılığında güven ve sorunsuz hizmete dayalı olarak faaliyet gösteriyoruz. YLC Uluslararası taşımacılık, sizlere kalitesinden ödün vermeden en iyi hizmeti daha uygun fiyatlarla verme çabasındadır. Her türlü uluslararası yük taşımacılığı için, hemen bizimle iletişime geçerek hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Türkiye – Rusya Denizyolu Taşımacılığı

Rusya’nın Karadeniz kenarında olan bir çok şehrinde taşımacılık üzerine faaliyet veren limanlar vardır. Ülkemizin ihracata açık tüm limanlarından ithalat ve ihracat ihtiyaçlarınızı YLC Denizyolu Lojistik Hizmetleri ile karşılayabilirsiniz.

Türkiye – Gürcistan Denizyolu Taşımacılığı

Ülkemize hem kara hem de deniz komşusu olan Gürcistan’ın Batum, Poti, Sokhumi limanlarına denizyoluyla lojistik ihtiyaçlarınızı uygun ve ekonomik fiyatlarla karşılayabilirsiniz. Gerek komple taşımacılık gerekse parsiyel denizyolu taşımacılık alanında hizmetinizdeyiz.

Denizyolu ile ithalat ve ihracat yaptığınız ürünlerin yurtiçine sevk edilmesi ile ilgili karayolu nakliye hizmetimizden de kesintisiz taşımacılık anlamında yararlanabilirsiniz.

Scroll to Top