PASİYEL YÜK TAŞIMACILIĞI

parsiyel taşımacılık

Parsiyel taşımacılık diğer bir adıyla grupaj yük taşımacılığı, günümüz şartlarında birçok müşteri tarafından tercih edilmeye başlanmış bir taşımacılıktır. Gerek maliyetlerin azaltılması gerekse verimliliğin artması için farklı yöntemlere başvuran lojistik firmaları, parsiyel taşımacılığı ortaya çıkarmıştır

Parsiyel Taşımacılık

Parsiyel taşımacılık, kelime anlamı olarak parça olarak taşınan yük anlamına gelmektedir. Bu da kısmen bu taşımacılık türünün neye denk geldiğini göstermektedir. Parçalar halinde düşündüğümüzde parsiyel taşımacılık, aynı güzergâh için taşımacılık talep edenlerin yüklerinin bir tırı, uçağı veya konteyneri doldurmalarını sağlamaktadır. Bu sayede maliyet bölüştürülmektedir ve verimlilik de artmaktadır.

Parsiyel (Grupaj) Taşımacılıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parsiyel taşımacılıkta dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Aksi durumda hem taşınan yükün zarar görmesi hem de ciddi şekilde zaman kayıpları ortaya çıkabilmektedir. Öncelikle elleçleme işlemini azaltmak ve zamandan tasarruf sağlamak için ilk boşaltılacak yükü, en son yüklemek gerekir. Aksi durumda elleçleme işlemi artar ve yükün zarar görmesine sebebiyet verilebilir. Ayrıca zaman kayıpları da oldukça fazla olacaktır.

Bir diğer husus ise yükün ağırlık ve hassasiyetine göre eleme yapılmasıdır. Ağır olan yüklerin alta, hafif ve hassas olanların ise üstlerde yer alması gerekir. Aksi durumda yüklerin ezilmesi ve hasar görmesine sebebiyet verilir.

parsiyel taşıma
parsiyel karayolu taşımacılığı
parsiyel taşıma

Parsiyel Taşımacılık Türleri Nelerdir?

Parsiyel taşımacılık, bir taşımacılık türü olmasına rağmen diğer taşımacılık türleri ile beraber işleyen bir türdür.

Karayolu Parsiyel Taşımacılık

Karayolu araçları ile farklı kişilere ait yüklerin taşınması ile yapılır. Karayolu olduğu için hemen hemen her yere ulaşım mümkündür. Ayrıca diğer taşımacılık türlerinin devamını da sağlayan bir özelliğine sahiptir. Örneğin; deniz yolu ile gelmiş bir yüklemenin alıcıya ulaştırılması noktasında devreye girebilmektedir ve birden fazla teslimat, parsiyel yük taşımacılığı yöntemi kullanılarak yapılmaktadır.

Hava Yolu Grupaj Taşımacılık

Yurtiçinde pek tercih edilmiyor olsa da uluslararası taşımacılıkta kullanılan bir türdür. İthalat ve ihracat noktasında hızlı bir sürecin işlemesini sağlayan hava yolu parsiyel taşımacılık, aynı zamanda hava yolu taşımacılığının avantajlarına da sahip olmaktadır.

Deniz Yolu Parsiyel Taşımacılık

Deniz yolu parsiyel taşımacılık, konteynerlerin dolu olmayacağı durumlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Maliyetin yük sahiplerine yükleriyle orantılı olarak paylaştırılması, göndericinin maliyetini ciddi seviyede düşürmektedir.

Demir Yolu Parsiyel Taşımacılık

Demir yolu taşımasında vagonların bir kısmının kiralanması mümkündür. Bu sebeple demir yolu taşımacılığında parsiyel yük taşımacılığı pek tercih edilen bir tür değildir.

parsiyel taşıma

Parsiyel Taşımacılık Avantajları Nelerdir?

Parsiyel yük taşımacılığının sağladığı avantajlar yönünden lojistik sektöründe önemli bir yere sahiptir. Bu avantajlar sayesinde de yoğun bir kullanıma sahiptir.

Düşük Maliyet

Az miktarda veya tam dolum sağlamayacak durumdaki yükler için fazladan oluşabilecek maliyeti ortadan kaldırır. Bu yönüyle de maliyetin düşmesini sağlar ve tercih edilmesindeki en büyük faktörlerden birisidir. Hesaplama işlemi yapıldığında sadece yükün kapladığı alan esas alınır ve boşluk kısımlar herhangi bir sebeple hesaplama dâhil edilmez.

Taşımacılık Türleri İle Entegre Çalışır

Grupaj taşımacılığı karayolu, denizyolu, havayolu hatta demir yolu taşımacılığı ile uyumlu şekilde çalışmaktadır. Bu sayede alternatiflerin gönül rahatlığıyla kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır ve herhangi bir taşımacılık için zorlayıcı olmamaktadır.

Zaman Tasarrufu Sağlar

Aynı güzergâh üzerindeki yüklerden oluştuğundan dolayı birden fazla müşteriye tek seferde ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca en ideal rotasyon ile planlama yapılması ile de zaman tasarrufu en üst noktaya çıkarılmaktadır ve bekleme süresi düşmektedir.

Parsiyel taşımacılığın sağladığı bu avantajlar, taşıma türlerinin kendilerine özgü avantajlarıyla da birleştiği için daha fazla avantaja dönüşmektedir.

Parsiyel Taşımacılığın Dezavantajları Nelerdir?

Parsiyel taşımacılık kendi başına düşünüldüğünde pek dezavantajından söz edilemez. Sadece yanlış planlama gibi durumlarda  işleminin çoğalması ve yükün zarar görmesi gibi riskler bulunmaktadır. Bu sebeple bu taşımanın kullanılacağı yerlerde doğru bir plan yapılmalıdır ve doğru bir şekilde yönetilmelidir. Ayrıca bu taşıma yöntemi diğer alternatifleri ile beraber yürütüldüğü için diğer taşıma yöntemlerinin dezavantajları da bu noktada geçerli olmaktadır.

Uluslararası Parsiyel Taşımacılık

YLC Trans olarak çoğunlukla Azerbaycan, Gürcistan ve Rusya’ya taşımacılık hizmeti verilmektedir. Parsiyel taşımacılıkta da aynı şekilde aktif olarak hizmet verilmektedir. Azerbaycan ve Gürcistan’da yer alan ofislere ek olarak İstanbul’da depolar yer almaktadır. Uzman ve işinde profesyonel ekip tarafından süreçlerin ilerletilmesi de sorunsuz taşımacılığı sağlamaktadır.

parsiyel taşımacılık
Scroll to Top